Pokud jste si už někdy položili otázku, zda je lepší Pilates nebo jóga, pak asi patříte mezi tu osvícenou část aktivních lidí, kteří již vyzkoušeli oboje. Co je tedy lepší? A je něco z toho lepší?
Pojďme si nejdříve říci, co Pilates a jógu spojuje?
Jak jóga, tak Pilates využívají dechu. Dech, jeho vedení a použití je součástí správného cvičení. Oba styly cvičení kladou důraz na tzv. brániční dýchání a na směřování dechu do oblasti břicha. Jak jóga, tak Pilates využívají a učí koncentraci a napomáhají odstranění stresu. Jak jóga, tak Pilates mohou být cvičeny s minimálním využitím pomůcek. Obě metody nabízejí cvičení jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.
Co Pilates a jógu odlišuje?
Spiritualita
Jóga je stará tisíce let. Vznikala v období, kdy člověk mnohem méně vnímal existenci času a svoji pomíjivost, ale také v době omezených poznatků o fungování lidského těla z hlediska fyzioterapie, medicíny a fyziologie. Jóga původně vznikala jako nástroj meditace, zklidnění a odpoutání fyzického těla od pozemských dějů. Dnes existuje mnoho směrů jógy, mnohé z nich s původním východním cvičením mají už jen málo společného. Přes moderní směry jógy a navzdory tomu, že řada lidí dnes cvičí jógu především s cílem vypadat pěkně, zůstává józe jistý nádech spirituality, který byste v Pilates hledali jen obtížně.
Rehabilitace
Pilates naopak vznikl jako rehabilitační cvičení s přihlédnutím k tehdejším znalostem západní medicíny. V relativně krátké době se Pilates dramaticky rozvinul a získal si zájem u mnoha odborníků z řad fyzioterapeutů, lékařů a sportovních koučů. Díky tomuto zájmu je dnes Pilates požadován za rehabilitační cvičení, které pomáhá obnovit sílu a flexibilitu.
Víc než jen podložka
Jak bylo řečeno v úvodu, pro cvičení Pilates i jógy vám stačí podložka a možná není nutné ani to. Józe tato střídmost zůstává, použití pomůcek je minimální a jsou-li dnes využívány, tak spíše pro zpestření hodin. Vězte však, že použití pomůcek vychází spíše z moderní rehabilitace, než z původního učení jógy. Metoda Pilates je naopak na pomůcky velmi rozmanitá a nejde pouze o malé pomůcky. Mže jít i o relativně prostorově a konstrukčně náročné „stroje“ jako je Reformer, Wunda chair, Cadillac, Spine corrector, atd. Řada Pilates strojů využívá odporu pružin, které umožňují vedení pohybu v přesně definovaném směru a postavení.
Metoda výuky, vedení lekce
Józe navzdory modernizaci zůstává spirituální podtext. Proto jsou hodiny jógy doprovázeny vedenými meditacemi a řízenou relaxací. V hodinách Pilates se s vedenou meditací s největší pravděpodobností nesetkáte, byť závěrečnou relaxaci řada lektorů Pilates využívá nejen pro zklidnění, ale také jako prostor pro uvědomění si výsledků cvičení na vlastním těle.
Pohyb ve smyslu cviků
Způsob cvičení jógy a Pilates se také diametrálně odlišuje. Typická jóga pracuje s výdrží v pozicích, často pracuje s přesně danými sestavami pohybů a jejich opakováním. V hodinách Pilates se záměrně s výdrží nepracuje, pohyby jsou malého rozsahu a v malém počtu opakování. Důraz je kladen na plynulost, koncentraci, kontrolu a precizní provedení. Navzdory jisté odlišnosti mají jóga i Pilates stejný cíl, a to soustředění se na techniku provedení cviku a dech.
Výsledek
V závislosti na tom, čeho cvičením chcete dosáhnout, může být pro Vás jedno nebo druhé cvičení přínosnější. Jóga pracuje s celým tělem, spirituální stránkou a mnozí lidé si s jógou spojují flexibilitu. Pilates se zaměřuje především na práci se středem těla. Jde o cvičení, které je přínosné pro hluboké stabilizační svalstvo. I díky využití řady pomůcek je Pilates skvělým cvičením pro starší osoby nebo pro ty, kteří se zotavují ze zranění a to především díky minimálním rozsahům a jemným pohybům.